Přetlaková ventilace Leader

Francouzsko-německý výrobce přetlakových ventilátorů Leader Gmbh patří nejen ke světové špičce. Leader je také průkopníkem použití, taktiky a vývoje přetlakové ventilace

Ve spolupráci s firmou Leader Vám přinášíme krátký přehled základního použití a taktiky nasazení přetlakové ventilace. Pro větší přehlednost je text doplněn ilustracemi a odkazy na instruktážní videa.


Pozn. autora: Tento text nabízí obecné shrnutí některých způsobů nasazení přetlakových ventilátorů. Taktika boje se v různých zemích může lišit. Cílem tohoto materiálu je demonstrovat, že pro Leader Gmbh není ventilátor pouze "kusem", který pomocí motoru a vrtulky žene přes nějaký plášť zakončený "roštem na grilování" vzduch před sebe. Leader spolupracuje s mnoha výcvikovými středisky ve Francii a Německu a na základě požadavků a zkušeností hasičů z celého světa neustále vyvíjí své ventilátory tak, aby byly skutečně platným pomocníkem při boji s požáry. Výrobce je držitelem několika patentů, které zvyšují efektivitu a výkon jeho ventilátorů. Leader se podílí na vzdělávací činnosti v oblasti PPV a NPV. Na konci tohoto textu je odkaz k interaktivnímu kurzu přetlakové ventilace zdarma.

V hasičské terminologii a praxi rozeznáváme dva základní typy přetlakové ventilace. Pozitivní a negativní.

V obecném shrnutí lze říci, že princip přetlakové ventilace je cílené foukání velkého množství čerstvého vzduchu do míst zasažených požárem a zvýšení vnitřního tlaku, který nám umožní kontrolu nad kouřem. Účinky jsou velmi rychle zjevné a projevují se zvýšením viditelnosti, snížením teploty, výrazným snížením toxicity prostředí, kontrola nad pohybem kouře a snížení kalorického potenciálu hoření. Tyto účinky jsou žádoucí jak pro zasahující hasiče, tak i případné osoby, které se nacházejí v prostorách požáru.

Hasiči musí vždy pečlivě zvážit, jaký typ ventilároru nebo kombinaci ventilátorů nasadí s ohledem na danou situaci a členitost prostor, které mají být odvětrány. 

Základní dělení PPV (Positve Presure Ventilation) neboli pozitivní přetlakové ventilace:

 

 

Ofenzivní pozitivní přetlaková ventilace:


Nákres názorně zobrazuje způsob nasazení ventilátoru.

Nákres ofenzivní přetlakové ventilace

 

Instruktážní video.
 Defenzivní pozitivní přetlaková ventilace:


Nákres názorně zobrazuje způsob nasazení ventilátoru.

 

Instruktážní video.
 

 

Kombinovaná pozitivní přetlaková ventilace:
Tato taktika je kombinací obou předešlých nasazení PPV, zahrnuje nasazení jak ofenzivní, tak i defenzivní taktiky při zdolávání požárů. Tuto využijete především při požárech výškových budov.


Nákres názorně zobrazuje způsob nasazení ventilátoru.


 

Instruktážní video.

 

Prohlédněte si kompletní nabídku Leader na našem e-shopu:

 

Interaktivní kurz ventilace: http://leader.educexpert.com/

 

 

 

klikni pro velký obrázek

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek

Newsletter

Zůstaňte s námi v kontaktu a odebírejte novinky, akce a slevy

Seznámil(a) jsem se s vaší Ochranou osobních údajů, týkající se zpracování mých údajů na základě zákona

Vyberte měnu

Přihlášení

Zapomněli jste heslo? Zaregistrovat se nyní
×

Nalezeno

Kategorie

Zboží